Vaalitentti: Katso tal­len­ne Kalevan vaa­li­ten­tis­tä, mukana kuusi ni­me­käs­tä eh­do­kas­ta Oulun vaa­li­pii­ris­tä

Pääkirjoitus: Il­mas­ton­muu­tok­sen tor­jun­ta ei ole vi­her­hump­paa – maa­pal­lon läm­pe­ne­mi­nen mah­dol­lis­ta saada kuriin

Kolumni: Ou­lu­lais­kou­lun hyvät ko­ke­muk­set kou­lu­pu­dok­kai­den kanssa osoit­ta­vat, miten tärkeää on kokemus po­ruk­kaan kuu­lu­mi­ses­ta

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva 2 kk 59,90 euroa

Kolumni
Tilaajille

Teh­tiin­kö Af­ga­nis­ta­nis­sa hukkaan hei­tet­tyä työtä?

Länsimaista katsottuna on vaikea ymmärtää miksi Taleban sai marssia halki maan käytännössä ilman vastarintaa. Arvosteleminen on helpompaa, kirjoittaa päätoimittaja Sanna Keskinen.

Esiteininä tartuin vanhempieni kirjahyllyssä olleeseen jännitysromaaniin, brittiläisen Ken Folletin Leijonien laaksoon. Se ei varsinaisesti ole nuorelle tytölle suunnattu romaani, mutta meni sujuvasti kaiken muun kirjojen ahmimisen ohessa.

Kirja oli ensimmäinen ohikiitäviä uutiskuvia syvempi paneutumiseni Afganistaniin. Sen tapahtumat sijoittuvat Neuvostoliiton ja Afganistanin 80-luvulla käymään sotaan.

Jännitysromaanien maailma on usein yksinkertainen ja mustavalkoinen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.