Lippu-uudistus: Bus­si­li­pun hinta Oulun kes­kus­tas­sa voi jopa kak­sin­ker­tais­tua

Pysäköinti: Ki­vi­sy­dä­men puomit ja park­ki­li­puk­keet pois­tu­vat

Kalevan kysely: Ovatko lasten lii­kun­ta­har­ras­tuk­set jo liian kal­lii­ta?

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Teat­te­riar­vio: Sokkona kaiken kuulee her­kem­min – Ou­lu­lai­nen Teat­te­ri Sidos sam­mut­ti valot

Tällaista teatteria ette ole ennen nähneet, ettekä näe vieläkään.

Pimeä teatteri on käytännössä kuin livekuunnelma. Oululaisen Teatteri Sidoksen MAGDA!-näytelmän käsikirjoitti ja ohjasi Helen Aalto (keskellä). Näyttelijät pysyvät kasvoiltaan anonyymeinä loppuun asti.
Pimeä teatteri on käytännössä kuin livekuunnelma. Oululaisen Teatteri Sidoksen MAGDA!-näytelmän käsikirjoitti ja ohjasi Helen Aalto (keskellä). Näyttelijät pysyvät kasvoiltaan anonyymeinä loppuun asti.
Kuva: Teatteri Sidos

Onko pimeä teatteri ihan pimeä idea? Teatteri Sidos Oulusta testaa teatteria, jossa valot on sammutettu ja katsojat istuvat sen takia sokkoina.

Tällaista teatteria ette ole ennen nähneet, ettekä näe vieläkään.

Muuta hyvää syytä livekunnelmateatterille en keksi kuin sen, että pimeässä ihminen keskittyy paremmin kuuntelemaan ja kuulee kaiken herkemmin.

Pimeässä sanavalinnat, äänensävyt, huokaukset ja kongin helähdykset saavat enemmän merkitystä.

Pimeässä kyllä kuulee selkeämmin myös kaikki tuolien kolinat näyttämöltä ja huonetilaa hallitsevan ilmastointilaitteen huutavan hurinan.

Sanoman perille saaminen on varmaankin käsikirjoittaja ja ohjaaja Helen Aallolle tärkeää, kun eläinten pahoinvointi ja lihatuotannon salaiset julmuudet ovat niin vahvasti päähenkilön toiminnan motiiveina.

Näytelmän nimihenkilö Magda on melkein 80-vuotias suomalainen eläinaktivisti, joka aikoo murhata Tanskan kuningattaren miljardien sikojen ja ilmastonmuutoksen takia.

Jatka lukemista vain _eurolla_

Tutustu kuukauden ajan, voit peruuttaa milloin vain.