Satujen vaaralla
Pöyliönrakka on satukirjoissa menninkäisten maata. Kallioista vaaraa on tarvittu myös sillantekoon yli Kemijoen. Nyt se on karunkaunista lähiluontoa Rovaniemen Pöykkölässä asuvalle Riku Mäenpäälle ja monille muille.
Pakkaspäivänä Pöyliönrakalta näkee Ounaskosken sillalle.
On parempi ottaa pipo päästä.
Täältä, jyrkkäreunaiselta vaaransuikaleelta, kivimiehet louhivat 95 vuotta sitten satamäärin valtavia lohkareita ja raahasivat ne kuuden kilometrin päähän Kemijoen varteen.
Pöyliönrakan graniitista muurattiin Rovaniemen ensimmäisen sillan pyöreälinjaiset pilarit, joiden kaunis kivimosaiikki miellyttää yhä silmää.
Operaatio oli kunnioitettava. Tosin se tiesi satukirjailija Annikki Setälän mukaan kodittomuutta niille, jotka asuivat kivenkoloissa.
Setälä kertoili suomalaisille Pöyliönrakasta yhtä jos toista, mutta palataan siihen myöhemmin.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut