Tango on ollut ro­ma­nien parissa miesten aluetta – Tuore tan­go­ku­nin­ga­tar Raija Män­ty­nie­mi rikkoi rajan

Kauhajokelainen Raija Mäntyniemi on kautta aikojen ensimmäinen romaninainen, joka on valittu tangokuningattareksi. Dosentti Kai Åbergin mukaan se kertoo niin suomalaisen viihdekulttuurin kuin romaniyhteisön muutoksesta.

Tangokuningattareksi kruunattu kauhajokelainen Raija Mäntyniemi rikkoi tavallaan yhden lasikaton, sillä tangolavat ovat tähän saakka olleet romanimiesten hallussa.
Tangokuningattareksi kruunattu kauhajokelainen Raija Mäntyniemi rikkoi tavallaan yhden lasikaton, sillä tangolavat ovat tähän saakka olleet romanimiesten hallussa.
Kuva: Melina Uusitalo

Romanien musiikkikulttuurissa tapahtui tänä kesänä suuri mullistus, kun ensimmäinen romaninainen, Raija Mäntyniemi, valittiin tangokuningattareksi. Estradeilla on tähän mennessä nähty oikeastaan vain romanimiehiä ja tangolavat ovat olleet romanimiesten valtakuntaa.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa Kaleva Digi 1. kk vain 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit, pelit ja koulutukset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä