Tämän kesän Su­vi­seu­rat oli liian rankka len­to­ken­täl­le – vuoden 2028 ta­pah­tu­maa ei voi­da­kaan jär­jes­tää Lopella

Sateinen ilma yhdistettynä suureen väkimäärään näkyy Lopen lentokentän kunnossa niin paljon, ettei samanlaiselle tapahtumalla haluta antaa lupaa uudelleen.
Sateinen ilma yhdistettynä suureen väkimäärään näkyy Lopen lentokentän kunnossa niin paljon, ettei samanlaiselle tapahtumalla haluta antaa lupaa uudelleen.
Kuva: Teija Soini / arkisto

Tänä kesänä vanhoillislestadiolaisten kesätapahtuma Suviseurat järjestettiin Kanta-Hämeessä Lopella, ja suunnitelmana on ollut, että samalle lentokentälle kokoonnuttaisiin myös vuonna 2028.

Nyt suunnitelma on kuitenkin peruttu, kertoo Räyskälä-seura tuoreimmassa uutiskirjeessään.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä