Ohjelmahaun kautta valitussa Studio Oudon Siimes-teoksessa analoginen visuaalisuus ja äänimaailma yhdistyvät suureen mittakaavaan. Katsoja ei vain katso kuvaa, vaan astuu pienen puronvarren ekosysteemiin, jossa tekninen hienous paljastuu vaivihkaa pienten mikrotarinoiden kautta.
Esityksen kyky kasvaa hiljalleen pelkästä solinasta täydeksi, yllätyksiä pursuavaksi pohjoiseksi metsäksi luo harvinaislaatuisen löytämisen riemun. Se on pedagogisesti arvokas, mutta samalla täysin välitön elämys, joka kutsuu kaikenikäiset pysähtymään, tarkkailemaan ja ihastumaan luonnon pieniin suuriin ihmeisiin.
”VISIO tarjoaa kiehtovia uusia mahdollisuuksia tarinankerronnalle, mikä innosti meidät hakemaan mukaan ohjelmaan heti kuultuamme siitä. Tila itsessään on vaikuttava niin mittakaavaltaan kuin tekniikaltaankin. Odotamme innolla, millaisia elämyksiä se tulee tarjoamaan”, Studio Oudon Jussi Saarela ja Tero Takalo intoilevat.
Myös VISIO:n kuraattori Maria Gullsten on valinnasta vakuuttunut:
”Emme olisi voineet saada parempaa alkua elämystilan paikalliselle ohjelmatuotannolle.”
Immersiivinen kokemus kävijälle
Museo- ja tiedekeskus Tiimaan lokakuussa 2026 avautuva elämystila VISIO herätti poikkeuksellisen suurta kiinnostusta jo viime vuoden lopussa: ohjelmahakuun saapui yli 70 hakemusta sekä Suomesta että ulkomailta.
Elämystila VISIO:ssa kävijä pääsee osaksi immersiivistä kokemusta, jossa hänen on mahdollisuus vaikuttaa ympäröivien tapahtumien kulkuun. Immersiivinen kokemus tarkoittaa tunnetta siitä, että kävijä kokee olevansa osa elämystilaa ja ympäröiviä tapahtumia: kulkemassa esimerkiksi avaruuden halki tai tutkimusmatkalla ihmiskehossa.
Tutustu VISIO:n elämystilaan täältä.