Tältä se näyt­tää, kun lähes 12 000 kat­so­jaa haluaa katsoa olym­pia­lais­ten am­pu­ma­hiih­toa – suo­ma­lai­set saivat ilon yh­dis­te­tyn yl­lä­tys­mi­ta­lis­ta

Lähdimme selvittämään, ovatko vuoristotiet tukossa Antholzin ampumahiihtomekkaan. Yllätysmitali tuli toisaalla, mutta suomalaiset juhlivat sitä täälläkin.

Antholz / Val di Fiemme

Keskiviikkoaamuna 7.50 Iltalehden kuvaaja Pasi Liesimaa kääntää autonsa italialaisen pikkukaupan pihaan Val di Fiemmessä. Tästä matka jatkuu yhdessä 145 kilometrin päähän Antholz-Anterselvan alueelle. On aika pistää testiin Pohjois-Italian tieinfrastruktuuri.

Ylikonserninen yhteistyö onnistuu, sillä Liesimaalla on vuokra-auto ja tarve ajaa olympialaisten ampumahiihtokilpailuihin, mutta yksin. Minä taas en millään viitsisi riskeerata päivää linja-autossa, jolla matka kestää kisajärjestäjien mukaan 5–7 tuntia.

Val di Fiemmestä pääsee Antholziin käytännössä kahta reittiä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä