Eagle S -öljytankkerin henkilökuntaa ja laivan varustamoa Caravellaa edustava asianajaja Herman Ljungberg kertoo STT:lle jättäneensä Helsingin käräjäoikeuteen hakemuksen laivan takavarikon kumoamisesta. Hakemuksesta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.
Sähkönsiirto- ja telekaapeleiden vioittamisesta epäillyn öljytankkerin on arvioitu kuuluvan Venäjän varjolaivastoon. Se saatettiin lauantaina viranomaisvoimin Porvoon edustalle ankkuriin.
Helsingin käräjäoikeudesta vahvistetaan STT:lle, että Herman Ljungberg -nimiseltä henkilöltä on saapunut hakemus takavarikon kumoamisesta. Hakemus on tullut vireille maanantaina. Hakemuksen sisältö on salainen, eikä käräjäoikeudesta vahvisteta liittyykö hakemus suoraan Eagle S -laivaan.
Ljungbergin mukaan hän on torstai-illasta lähtien koittanut saada yhteyttä viranomaisiin. Hän syyttää viranomaisia aluksen kaappaamisesta.
– Kiinnostaisi saada joku päätös, että millä käskyllä tämä alus on kaapattu. Niin kauan kuin ei ole valituskelpoista päätöstä, katson, että se on kaappaus, Ljungberg sanoi STT:lle puhelimitse maanantaina.
Ljungbergin mukaan miehistöltä on evätty oikeus oikeudelliseen apuun tai avustajaan. Asianajaja epäilee, että miehistöä on kuulusteltu väsyneinä, koska heitä ei ole päästetty omiin hytteihinsä nukkumaan. Lisäksi hän sanoo, että aluksella on huolta ruuan ja puhtaan veden riittämisestä.
Epäilyt kaapelien tarkoituksellisesta rikkomisesta Ljungberg kiistää jyrkästi.
Poliisi kiistää asianajajan väitteet
Helsingin poliisin ylikomisario Heikki Porolan mukaan Ljungbergin väitteet kuulostavat erikoisilta.
– Esitutkinnasta tietysti vastaa keskusrikospoliisi, mutta kyllä meillä ihan kuulusteluproseduuriin kuuluu yhtenä tärkeimmistä asioista se, että ennen kuin kuulustelu aloitetaan, selvitetään, minkälaista avustajaa tarvitaan, Porola sanoo STT:lle.
Väite siitä, että ruoka ja vesi on loppumassa alukselta, on Porolan mukaan myös erikoinen, sillä aluksen on ollut tarkoitus olla merellä useita viikkoja.
Väitteitä siitä, että miehistö ei saisi liikkua aluksella vapaasti, Porola kommentoi kertomalla, että tutkinnassa on ollut erilaisia vaiheita, joissa miehistöä on koottu aluksella tilapäisesti tiettyihin paikkoihin.
Ljungberg kertoi STT:lle, että hänellä on ollut vaikeuksia saada kiinni viranomaisia. Porolan mukaan Ljungberg on keskustellut poliisin kanssa muun muassa aluksen takavarikkovaiheessa.
KRP takavarikoinut laitteistoa
Eagle S -aluksen tapausta tutkiva keskusrikospoliisi kertoo takavarikoineensa laitteistoa, joka liittyy aluksen kulkuun. KRP sanoo analysoivansa laitteiston sisältämää materiaalia.
Esitutkintaa suoritetaan törkeän tuhotyön ja törkeän tietoliikenteen häirinnän rikosnimikkeiden alla. Jälkimmäistä epäillään tietoliikennekaapelien vaurioitumisen osalta.
Meriliikenteestä kirjoittava perinteikäs brittijulkaisu Lloyd's List uutisoi perjantaina, että Eagle S -öljytankkeri olisi kantanut mukanaan vakoilulaitteita. Median haastatteleman anonyymin lähteen mukaan kuuntelu- ja tallennuslaitteita lastattiin laivaan Naton merialusten ja ilma-alusten tarkkailua varten. Lähteen mukaan aluksen saavuttua Venäjälle laitteet vietiin maihin analyysia varten.
Keskusrikospoliisin esitutkinta on alkuvaiheessa, ja sen aktiivinen vaihe kestää viikkoja. Kokonaisuudessa esitutkinta kestää KRP:n arvion mukaan kuukausia.
Aluksessa todettu puutteita kesäkuussa
Liikenne- ja viestintävirasto Traficom kertoi tekevänsä satamavaltiotarkastuksen öljytankkerille. Asiasta kertoi STT:lle maanantaina Traficomin merenkulkujohtaja Sanna Sonninen.
Tarkastus alukselle tehdään, kun siellä käynnissä oleva tutkinta mahdollistaa sen, virastosta kerrottiin. Traficom toimii virka-apuna poliisille ja Rajavartiolaitokselle alukseen liittyvässä tutkinnassa.
Satamavaltiotarkastuksessa tarkastetaan muun muassa, että aluksella on voimassaolevat, yleissopimusten perusteella alukselta vaadittavat todistuskirjat ja muut asiakirjat. Lisäksi aluksen yleinen kunto tarkastetaan silmämääräisesti.
Traficom voi tarkastuksen perusteella velvoittaa aluksen korjaamaan havaitut puutteet ja epäkohdat. Jos puute tai epäkohta on riittävän vakava, Traficom voi myös pysäyttää aluksen käytön, kunnes korjaukset on tehty.
Eagle S on iältään hyvin vanha, ja siinä on Lloyd’s Listin mukaan todettu viimeksi kesäkuussa useita puutteita.
Juttua päivitetty kauttaaltaan klo 20.56: Lisätty Helsingin poliisin ja Ljungbergin kommentit
Juttua päivitetty klo 21.05: Lisätty tieto KRP:n takavarikosta