Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Syötkö os­to­mus­tik­ka­si hyvällä omal­la­tun­nol­la?

Thaimaalaisten marjanpoimijoiden hyväksikäytöstä oli Helsingin Sanomissa juttu 26.2. Tätä on ilmeisesti jatkunut vuosia ja koskettaa ehkä jopa satoja poimijoita, miksi se jatkui ja ilmeisesti jatkuu? Lisäksi kaikenlaista ja -tasoista ulkomaisen työvoiman sortamista, orjuuttamista ja palkan polkemista on ollut jo pitkään eri aloilla.

Marjanpoimijoiden tapauksessa on jo kuitenkin menty ihmisarvoakin syvästi alentaviin käytäntöihin – onko meillä enää varaa neuvoa muita maita näissä kysymyksissä?

Vakavuudesta huolimatta asiaa puidaan varmaankin vain juridisesti ja saivarrellaan, että oliko työsuhde vai yrittäjyys ja muuta vastaavaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut