Mainos

Suomen Yrit­tä­jät lan­see­raa alue- ja kun­ta­vaa­lei­hin oman vaa­lioh­jel­man, joka etsii ja auttaa yrit­tä­jäeh­dok­kai­ta

Tuplavaalikampanjaan kutsutaan mukaan yrittäjiä, jotka ovat ehdolla aluevaaleissa ja kuntavaaleissa. Kampanjassa yrittäjäehdokas saa näkyvyyttä, hyödyllistä tietoa sekä pääsyn ehdokaskoulutuksiin.

Suomen Yrittäjien vaaliohjelman kampanjapäällikkö Harri Jaskari kertoo, että kampanjassa järjestetään vaalitapahtumia ympäri Suomea ja tuodaan esille yrittäjätaustaisia vaaliehdokkaita.
Suomen Yrittäjien vaaliohjelman kampanjapäällikkö Harri Jaskari kertoo, että kampanjassa järjestetään vaalitapahtumia ympäri Suomea ja tuodaan esille yrittäjätaustaisia vaaliehdokkaita.
Kuva: Johanna Erjonsalo

Suomen Yrittäjät lanseeraa oman vaaliohjelman vuoden 2025 alue- ja kuntavaaleihin. Kampanjassa nostetaan esille yrittäjille tärkeitä vaaliteemoja, järjestetään vaalitapahtumia ympäri Suomea ja tuodaan esille yrittäjätaustaisia vaaliehdokkaita.

Suomen Yrittäjien johtaja Harri Jaskari toimii Suomen Yrittäjien vaaliohjelman kampanjapäällikkönä. Hän kertoo, että yksi vaaliohjelman valmistelutöistä on ollut suomalaisten yrittäjien kuunteleminen.

”Kierrämme paljon Suomea kuuntelemassa yrittäjiä ja yrittäjät aktiivisesti ottavat meihin yhteyttä puhelimitse”, kertoo Jaskari.

Tuplavaalikampanjaan kutsutaan mukaan yrittäjiä, jotka ovat ehdolla aluevaaleissa ja kuntavaaleissa. Ilmoittamalla Suomen Yrittäjille omasta ehdokkuudesta yrittäjäehdokas saa näkyvyyttä, hyödyllistä tietoa sekä pääsyn ehdokaskoulutuksiin.

”Yrittäjyyttä kokeneet ja nähneet ovat kokemusasiantuntijoita. Mitä tapahtuisi, jos tulevaisuudessa olisi valtuutettuina vain kaupungin omia työntekijöitä? Valtuustoissa pitäisi olla yhteiskunnan koko kirjo”, Jaskari sanoo.

Lisää yritysosaamista kyliin ja kouluihin

Suomen Yrittäjien kuntavaaliohjelmassa halutaan korostaa yrittäjien tärkeyttä kylissä kasvattamalla kansalaisten yrittäjyystaitoja jo nuoresta asti.

Kärkeen on nostettu esimerkiksi opettajien yrittäjyys- ja työelämäosaamisen parantaminen ja yrittäjyyskerhojen perustaminen kouluihin.

”Jopa 40 prosenttia yläasteikäisistä on kiinnostunut yrittäjyydestä, mutta vain 35 prosenttia heistä sanoo, että koulussa saa riittävästi tietoa yrittäjyydestä”, Jaskari viittaa Suomen Yrittäjien tekemään tutkimukseen.

Koulujen lisäksi vaaliohjelmassa halutaan taata yrittäjille kunnissa järjestettäviä yrityspalveluita. Yrityspalvelut palvelisivat kuntalaisia kaikissa yrittäjyyden vaiheessa ja ne integroitaisiin elinvoimapalveluihin.

Vaaliohjelman mukaan työpaikat seuraavat osaavia tekijöitä ja viihtyisiä paikkakuntia, ja yritysmyönteisyys tulisi olla läsnä kaikessa kuntien päätöksenteossa.

Alue- ja kuntavaalit käydään sunnuntaina 13.4.2025 klo 9–20. Ennakkoäänestys on kotimaassa 2.–8.4.2025 ja ulkomailla 2.–5.4.2025.

Jaskarin mukaan yritysmyönteisyys on tärkeää päätöksenteossa, sillä huippuammattilainen voi valita nykypäivänä mistä tekee töitä ja minne yrityksen perustaa.

”Missä on kulttuuripalvelut, logistiikkapalvelut, missä tietoliikenneyhteydet pelaavat ja missä on kaunista luontoa. Nämä erilaiset viihtyisyyspalvelut tehdään yrittäjien kanssa”, Jaskari kertoo.

Yrittäminen ei katso puolueeseen

Aluevaaleihin Suomen Yrittäjät nostaa kärkeen kestävän julkisen talouden tärkeyden. Hyvinvointialueiden tulee pitää huolta siitä, että verovarat käytetään tehokkaasti, käyttäen laadukkaimpia ja kustannustehokkaimpia palveluita.

Jaskarin mukaan hyvinvointialueiden talouden pitäisi perustua reiluun kilpailuun. Palvelut voitaisiin hankkia valmiilta markkinoilta ja pidättyä perustamasta verovaroilla toimivia yhtiöitä.

Vaaliohjelman kärkeen nousee myös ehdotus ehkäiseviin palveluihin panostamisesta, joka vähentäisi kalliimpien hoitomuotojen tarvetta ja lisäisi hoidon vaikuttavuutta.

Suomen Yrittäjien vaalikampanja menee Jaskarin mukaan myös puoluerajojen yli. ”Meillä on kaikista puolueista yrittäjäehdokkaita, mikä on aika makea juttu.”