Pohjoisessa orastaa. Limingan kuntaan kuuluvalla Ala-Temmeksellä luomupuhdaskauraa viljelevällä Jussi-Pekka Pyyllä pitää nyt kiirettä peltotöissä.
Kuva: Sami Aspelund
Tämän vuoden viljasadosta odotetaan parempaa kuin viime vuonna, jolloin kuivuus kutisti viljasadon paikoin ennätysniukaksi, 2,6 miljardiin kiloon. Nyt sato-odotukset ovat Luonnonvarakeskuksen yliaktuaarin Anneli Partalan mukaan keskimääräiset.
Tarkkoja satoarvioita saadaan vielä odottaa. Luonnonvarakeskuksen ensimmäinen satoarvio valmistuu 19. elokuuta.
Alkukasvukausi näyttää varsinkin keväällä kylvettyjen viljojen, kuten kauran osalta hyvältä kylmästä ja sateisesta alkukesästä huolimatta.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut