Viime viikolla länsirajalla Lapissa rajanylitysliikenne oli noin 81 prosenttia verkkaisempaa kuin vuonna 2019 vastaavana aikana.
Koronapandemian takia Suomessa on ollut keväästä lähtien voimassa erilaisia matkustusrajoituksia, jotka ovat välillä helpottaneet ja tiukentuneet jälleen syksyn kuluessa.
Hallitus valmistelee parhaillaan lakiesitystä, jossa Suomeen saisi jatkossa tulla ilman karanteenia mistä tahansa maasta, kunhan tulijalla olisi todistus koronarokotuksesta. Karanteenilta välttyisivät myös ne, jotka ovat todistetusti sairastaneet covid-19 -taudin.
Ehdotus on osa hallituksen uutta tartuntatautilakiin tehtäviä muutoksia koskevaa esitystä, joka lähti lausunnoille tiistaina.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut