Sulo Kar­ja­lai­sel­le tuomio tör­keäs­tä kir­jan­pi­to­ri­kok­ses­ta – tuo­mit­tiin eh­dol­li­seen van­keu­teen

Kuusamon suurpetokeskuksen kirjanpidossa oli puutteita vuosina 2013–2020.

Kuusamon suurpetokeskuksen kirjanpito ei ole ollut kaikin puolin asianmukaista.
Kuusamon suurpetokeskuksen kirjanpito ei ole ollut kaikin puolin asianmukaista.
Kuva: Jenna Lehtonen

Oulun käräjäoikeus on tuominnut Kuusamon suurpetokeskuksen entisen toimitusjohtaja Sulo Karjalaisen törkeästä kirjanpitorikoksesta viiden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

Yhtiön kirjanpitäjänä toiminut nainen on tuomittu kirjanpitorikoksesta kuudenkymmenen päiväsakon sakkorangaistukseen.

Syyttäjä ajoi kummallekin syytettä törkeästä kirjanpitorikoksesta. Lisäksi syyttäjä vaati Karjalaisen ja kirjanpitäjän asettamista liiketoimintakieltoon, mutta käräjäoikeus hylkäsi vaatimuksen.

Tuomio ei ole lainvoimainen.

Kirjanpito puutteellista etenkin Karjalaisen osalta

Oulun käräjäoikeus alkoi käsitellä Karjalaisen ja yhtiön kirjanpitäjänä toimineen naisen syytteitä lokakuussa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä