Suksi suihkaa Saa­ri­se­läl­lä pää­siäi­se­nä – "E­le­tään täällä sem­moi­ses­sa lä­hi­pii­rin ko­ro­na­kup­las­sa, tur­val­li­sel­ta tuntuu"

Luonto vaihtoi puhtaan valkoisiin sopivasti juuri ennen lomalaisten tuloa.

Keli parani perjantaiksi, mistä Eija ja Harri Holmström ovat iloisia. Nyt lomaillaan omassa kuplassa nuoremman polven kera.
Keli parani perjantaiksi, mistä Eija ja Harri Holmström ovat iloisia. Nyt lomaillaan omassa kuplassa nuoremman polven kera.
Kuva: Olli Miettunen

Pari päivää ennen pääsiäistä luonto pudotteli Saariselän päälle räntää ja kevyttä lunta, jotta lomalaisilla olisi puhtaan valkea maisema nautittavaksi. Ja niinpä sitten se kaivattu aurinko kirkasti kaiken pitkänperjantain aamuksi.

– Tuossa alussa oli aika kovasti räntää ja märkää. Nyt vaihtui tosi hienoksi, Harri Holmström toteaa Kaunispään mäen aurinkoisella ylätasanteella.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä