Suden suo­je­lu­ase­ma höl­le­nee EU:ssa

Susi on Suomessa yhä erittäin uhanalainen laji.

Bryssel/Strasbourg

EU-parlamentti hyväksyi torstaina suden suojelustatuksen muuttamisen Strasbourgissa täysistunnossa.

Muutoksen puolesta äänesti 371 meppiä. Vastaan äänesti 162 ja tyhjää 37.

Muutoksen myötä suden status muuttuu tiukasti suojellusta lajista suojelluksi lajiksi.

Tiukasti suojeltuja eläimiä saa metsästää vain poikkeustapauksissa, jos ne muodostavat uhan tuotantoeläimille, terveydelle ja turvallisuudelle. Suojeltujen eläinten metsästämistä ei säädellä yhtä tiukasti.

EU-komission mukaan muutos on tarpeen, koska susien aiheuttamat haitat esimerkiksi karjalle ovat viime vuosina lisääntyneet.

Suomi on ajanut muutosta, mutta osa europarlamentaarikoista ja eläinsuojelujärjestöt ovat arvostelleet sitä.

Muutos mahdollistaa sen, että jäsenvaltiot höllentävät susien metsästykseen liittyvää lainsäädäntöä. Jäsenmaat voivat myös päättää kansallisen lainsäädännön tasolla säilyttää täysin rauhoitetun lajin aseman.

Suomen maa- ja metsätalousministerin Sari Essayahin (kd.) mukaan maa- ja metsätalousministeriössä ollaan valmiudessa viemään muutokset ripeästi kansalliseen lainsäädäntöön. Hallituksen on määrä tiedottaa asiasta myöhemmin erikseen.

Moitteita luontojärjestöiltä

Suomen Luonnonsuojeluliiton mukaan suden suojelua ei pidä heikentää Suomessa, sillä susi on erittäin uhanalainen.

WWF Suomen ohjelmajohtaja Petteri Tolvanen on taas aiemmin moittinut esitystä ristiriitaiseksi.

– EU:n ehdotus alentaa suden suojelustatusta Bernin sopimuksessa on hyvin ristiriitainen, sillä komission oman selvityksen mukaan susien aiheuttamia vahinkoja kotieläimille nimenomaan ei ole tehokasta ennaltaehkäistä tappamalla susia, hän sanoi tiedotteessa.

Hänen mukaansa ihmisen ja suden yhteiselo ei ole pelkkää ruusuilla tanssimista, mutta sitä voidaan edistää.

– Kotieläimiä voidaan suojata tehokkaasti muun muassa susiaitojen ja laumanvartijakoirien avulla, ja nykyinen lainsäädäntö antaa mahdollisuuden poiketa suden tiukasta suojelusta silloin kun se on tarpeen.

Von der Leyenia syytetty susivastaisuudesta

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen on kannattanut muutosta.

– Susia on paikka paikoin Euroopassa niin paljon, että niistä on todellista vaaraa etenkin karjalle, von der Leyen sanoi tiedotteessa.

Osa EU-diplomaateista on arvostellut von der Leyenia siitä, että tällä olisi henkilökohtaisesti jotain hampaankolossa susia vastaan. Närän taustalla epäillään olevan se, että sudet tappoivat von der Leyenin ponin vuonna 2022. Tämän takia komissaaria on eri yhteyksissä syytetty ajavan suden statuksen muutosta liiankin innokkaasti.

– (Suden suojelu) ei ole kovin tärkeä kysymys, ja silti von der Leyen tekee siitä keskeisen poliittisen teeman, totesi erään EU-maan diplomaatti Politicolle.

Ilmoita asiavirheestä