Pääkirjoitus

Stora Enso tärväsi Kainuun raak­ku­joel­la monen vuoden vas­tuul­li­suus­kam­pan­join­nin tu­lok­set

Metsätyökoneiden aiheuttamia tuhoja pyrittiin korjaamaan Suomussalmen Hukkajoella myös viime viikonloppuna.
Metsätyökoneiden aiheuttamia tuhoja pyrittiin korjaamaan Suomussalmen Hukkajoella myös viime viikonloppuna.
Kuva: Hannu Huttu / Lehtikuva

Suomalainen metsä- ja puunjalostusteollisuus on tehnyt kovasti töitä kirkastaakseen kuvaansa luonnon monimuotoisuuden huomioon ottavana vastuullisena toimialana. Lupausten ja vakuuttelujen ohella on nähty toimiakin, joko omasta tahdosta tai määräysten ja säädösten takia toteutettuja.

Noihin toimiin ajaa myös markkinoiden paine. Tuotteiden ostajat haluavat entistä tarkemmin tietää, kuinka kestävien ja läpinäkyvien prosessien kautta heidän pehmopaperinsa, huonekalunsa tai hirsihuvilansa on tuotettu.

Olivat yhtiöiden pyrkimykset kuinka jaloja tahansa, tarvitaan vain pieni annos syvää piittaamattomuutta sopivassa kohdassa, jotta kuva toimialan vastuullisuudesta tulee vedetyksi vessasta alas.

Näin kävi Hukkajoen hakkuutyömaalla Suomussalmella. Raskaan metsäkoneen ajelu joen yli aiheutti siellä ehkä peruuttamattomia tuhoja joessa eläville tuhansille erittäin uhanalaisille jokihelmisimpukoille eli raakuille.

Tapauksen poliisitutkinta on kesken, ja oikeuskäsittely odottaa tuonnempana. Epäilty rikosnimike on törkeä luonnonsuojelurikos.

Oikeusjutun aikana nähdään, kuinka korkealle puunhankintaketjussa rikosvastuu lopulta ulottuu. Ketjun alkupäässä on nyt paikallinen metsätyökoneen kuljettaja, ylimmillä askelmilla hakkuutyön tilanneen Stora Enson väkeä, ehkä korkeallakin organisaatiossa.

Yhtiön toimivan johdon havahtuminen tapaukseen on kaikkiaan ollut merkillisen hidas. Vasta maanantaina 26.8. kantaa Hukkajoen tapahtumiin otti kantaa toimitusjohtaja Hans Sohlström. Siis 11 päivää laajan tuhotyön tietoon tulon jälkeen.

Yhtiö on luvannut kantaa vastuunsa niin ympäristöllisesti kuin taloudellisestikin. Se, mihin kuntoon raakkujoki enää saadaan, selviää vasta tuonnempana.

Yhtiö on myös aloittanut ympäristöpolitiikkaa ja -ohjeita koskevan koulutusohjelman, johon osallistuvat myös puunhankinnan urakoitsijat ja alihankkijat. Tietoa tarvitaan, mutta työläämpää on vaikuttaa asenteisiin kentällä asti. Hukkajoella luontoarvoilla ei ollut mitään painoa, kun toisissa vaakakupissa oli työmaan nopea valmistuminen ja maksimaalinen taloudellinen hyöty.

Hukkajoen tuhonta paljastui, kun paikalle sattui sopivaan aikaan kaksi tutkijaa. Tämä herättää kysymyksen, mitä kaikkea tapahtuu niillä lukemattomilla työmailla, joille viranomaiset tai tutkijat eivät osu. Onko mahdollista, että ohjeiden noudattaminen pettäisi vain yhden metsäyhtiön yhden työmaan kohdalla?

Stora Enso on nyt  pysäyttänyt hakkuut koko Suomessa kaikissa sellaisissa kohteissa, joissa on vesilakiin, metsälakiin tai luonnonsuojelulakiin liittyviä rajoituksia. Toivottavasti heräämisessä kyse on kestävästä toimintamallien muutoksesta.

Luottamus hyvä, kontrolli parempi on oppi, jota tästä eteenpäin Suomen metsissä pitää pontevammin toteuttaa – myös metsäalan oman parhaan takia.


Korjaus 27.8. kello 13.45. Virheellinen rikosnimike epäilty ympäristörikos korjattu epäillyksi luonnonsuojelurikokseksi.