Metsäjätti Stora Enso on joutunut Ruotsissa kritiikin kohteeksi maksuviivästyksistä.
Talouslehti Dagens Industri kirjoitti maanantaina, että yhtiö on kaunistellut vuoden viimeisen neljänneksen rahavirtaansa siirtämällä maksujen laskua viikolla syyskuun puolelta lokakuulle.
Lehden saamien tietojen mukaan lykkäystä piti selittää sisäisillä ongelmilla, jos joku tavaran- tai palveluntoimittaja kyselisi rahojensa perään.
Stora Enso vahvistaa tiedotteessaan, että maksuja päätettiin lykätä rahavirran optimoimiseksi. Viivästysten taloudelliset vaikutukset eivät yhtiön mukaan kuitenkaan ole olennaisia kokonaisrahavirran ja likviditeetin kannalta.
– Päätös tiedotettiin ennakoivasti ja avoimesti asiaankuuluville sisäisille sidosryhmille, kuten taloushallinnon ja hankinnan työntekijöille, Stora Enso ilmoittaa tiedotteessaan.
Maksujen saajia on Stora Enson mukaan informoitu tapauskohtaisesti. Yhtiön mukaan kyseiset laskut on maksettu.
Dagens Industrin mukaan Stora Enso toimi samalla tavoin myös kesä-heinäkuun vaihteessa, kun toinen vuosineljännes oli vaihtumassa kolmanneksi. Stora Enso vahvistaa toimineensa näin.
Stora Enso julkaisee heinä-syyskuun tuloksensa 24. lokakuuta.
Lähteenä myös uutistoimisto TT.