Sofia Puri ei saa ajaa ma­nuaa­li­vaih­teis­ta autoa – sama koskee yhä useam­paa suo­ma­lais­ta

Ajokokeen voi suorittaa automaattivaihteisella autolla, jolloin ajokorttiin tulee manuaaliautoilla ajamista rajoittava koodi. EU:n uusi direktiivi tulee muuttamaan manuaalikortin suorittamista.

Sofia Puri kertoo, ettei hänelle ole tullut vastaan tilanteita, joissa hänen olisi pitänyt ajaa manuaalivaihteisella autolla.
Sofia Puri kertoo, ettei hänelle ole tullut vastaan tilanteita, joissa hänen olisi pitänyt ajaa manuaalivaihteisella autolla.
Kuva: Melina Uusitalo

Yhä useampi suomalainen ei saa ajaa manuaalivaihteisella autolla automaatilla suoritetun ajokokeen vuoksi.

Vuonna 2018 automaattikortteja myönnettiin vain kahdelle prosentille kaikista ajokortinsaaneista. Viime vuonna lukema oli jo 15 prosenttia.

Yksi heistä on Sofia Puri, joka sai ajokortin poikkeusluvalla vuonna 2022.

Vielä on kesää jäljellä!

Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä