Kolumni

SM-ho­peaa isompi asia on, että AC Oulu Vol­leys­ta tuli yhden kauden aikana Suo­mi-len­to­pal­lon suun­nan­näyt­tä­jä

Hopeamitaleita on moneen lähtöön. On niitä, jotka aiheuttavat vain pahan mielen ja lentävät heti palkintoseremonian jälkeen pettyneen urheilijan kaulasta laajassa kaaressa roskalaatikkoon.

SM-hopea ei ollut meriitti, jonka seurauksena esimerkiksi kymmenen Suomen mestaruuden pesäpallolegenda Toni Kohonen heitti lippalakkinsa korkeuksiin hurraa-huutojen saattelemana. Ei – kakkossija kalvoi voittamisesta elänyttä Kohosta aina syvältä sielusta.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut