Skan­di­na­vian poh­joi­nen pää­kau­pun­ki jää taakse, kun Oulu hakee it­sel­leen uutta brändiä – "Oi­sin­ko saanu lainata sua het­kek­si", saattaa silloin ou­lu­lais­ta sielua etsivä Mikko Salmi py­säyt­tää

Oulun kaupungin viestintäjohtaja Mikko Salmi kiertää kuulemassa oululaisia, kun kaupungille suunnitellaan uutta brändiä.

Oulunsalolainen Pirjo Nalkki kertoo Mikko Salmelle siitä, että Oulun keskustan reunamat on unohdettu. – Kaikki ei ole kaupungissa, Nalkki toteaa.
Oulunsalolainen Pirjo Nalkki kertoo Mikko Salmelle siitä, että Oulun keskustan reunamat on unohdettu. – Kaikki ei ole kaupungissa, Nalkki toteaa.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Keskiviikkoaamuna yhdeksän aikoihin Oulun kaupungin viestintäjohtaja Mikko Salmi pukeutuu retrohenkiseen ruutupaitaan. Hän istahtaa vuosimallia 2015 olevan Bemarinsa kyytiin ja suuntaa kohti Oulunsalossa sijaitsevaa kauppakeskus Kapteenia.

Kahdeksan pysähdyksen kierros on vasta alkanut. Kuusi vuotta sitten itsensä Skandinavian pohjoiseksi pääkaupungiksi julistanut Oulu haluaa uudistaa brändinsä, ja siksi Salmi kulkee brändikierroksella kaupungin laitamalta toiselle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä