"Sa­nois­ko, että huh-huh" – tai­val­kos­ke­lai­nen Niilo Keränen sai huiman en­nak­ko­ää­ni­saa­liin alue­vaa­leis­sa, Markus Lohen mie­les­tä vaalit näyt­tä­vät Kes­kus­tan jyt­kyl­tä

Niilo Keränen oli ennakkoäänestyksen ääniharavia aluevaaleissa Pohjois-Pohjanmaalla.
Niilo Keränen oli ennakkoäänestyksen ääniharavia aluevaaleissa Pohjois-Pohjanmaalla.
Kuva: Mikko Halvari / Arkistokuva

Keskustan ehdokkaista olisivat Koillismaalta ennakkoäänten perusteella menossa aluevaltuustoon taivalkoskelainen Niilo Keränen ja kuusamolainen Hemmo Heiskanen.

Keränen sai kaikista maakunnan ehdokkaista neljänneksi eniten ennakkoääniä, 1174 kappaletta.

– Sanoisko, että huhhuh. Kyllä minä uskoin, että läpipääsyn edellyttämä äänimäärä tulisi, mutta tuo näyttää aika mahdottomalta nyt, Keränen kommentoi Keskustan vaalivalvojaisissa Teamsissä.

– Olen iät kaiket profiloitunut sote-ihmiseksi, ja nytkin olen ollut tiukasti mukana tämän puolentoista vuoden ajan hankkeen suppeassa poliittisessa ohjausryhmässä, Keränen totesi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä