Saa­me­lais­kä­rä­jät kanteli maa- ja met­sä­ta­lous­mi­nis­te­riön me­net­te­lys­tä Tenon lo­hen­ka­las­tus­kiel­lon val­mis­te­lus­sa – kä­rä­jien mukaan neu­vot­te­lu­vel­voi­tet­ta on lai­min­lyö­ty

Saamelaiskäräjät kanteli oikeuskanslerille maa- ja metsätalousministeriön toiminnasta Tenon lohenkalastuskiellon valmistelusta viime keväänä.

Saamelaiskäräjät on kannellut valtioneuvoston oikeuskanslerille siitä, että maa- ja metsätalousministeriö on viime keväänä laiminlyönyt saamelaiskäräjälain 9 §:n velvollisuuden neuvotella saamelaiskäräjien kanssa silloin, kun se valmisteli lohenkalastuskieltoa Tenon vesistöön kesälle 2022.

Lain mukaan neuvotteluvelvoitteen täyttämiseksi asianomaisen viranomaisen on varattava saamelaiskäräjille tilaisuus tulla kuulluksi ja neuvotella asiasta. Tilaisuuden käyttämättä jättäminen ei estä viranomaista jatkamasta asian käsittelyä.

Saamelaiskäräjien mukaan maa- ja metsätalousministeriö ehdotti 1. huhtikuuta 2022 saamelaiskäräjille, että saamelaiskäräjälain 9 §:n mukainen neuvottelu lohenkalastuksen kieltämisestä käytäisiin 4.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä