Sää jatkuu tih­ku­sa­tei­se­na Oulussa – lop­pu­vii­kos­ta pak­ka­set tekevät paluun

Alkuviikosta marraskuiseen pimeyteen ei ole tulossa helpotusta, sillä ennustetut sateet tulevat vetenä.
Alkuviikosta marraskuiseen pimeyteen ei ole tulossa helpotusta, sillä ennustetut sateet tulevat vetenä.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Lauha ja sateinen sää jatkuu Oulussa vielä alkuviikosta. Meteorologi Ville Siiskonen Ilmatieteen laitokselta kertoo, että maanantaina on luvassa heikkoja sateita tai tihkua. Lämpötila pysyy muutaman asteen plussan puolella.

Tiistaina vettä sataa enemmän kuin maanantaina, mutta kaatosateita ei ole tiedossa. Keskiviikkona yhtenäisempi sadealue liikkuu Pohjois-Pohjanmaan yli itään. Lämpömittari voi nousta 4–6 asteeseen. Siiskonen ennustaa, että keskiviikkoiltana poutaantuu ja pilvipeite rakoilee.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä