CV90-rynnäkköpanssarivaunu osallistui sotaharjoitus Aurora 26:n taistelunäytökseen Revingehedin harjoitusalueella Skånessa huhtikuussa.
Kuva: Johan Nilsson / TT / Lehtikuva
Financial Times
Financial Times on kansainvälinen talousmedia. Julkaisemme lehden juttuja suomennettuina. FT on julkaissut tämän jutun 3.5.
Pohjoisruotsalaisessa metsässä kolme panssaroitua ajoneuvoa jyristää testiradalla vakuuttaakseen ominaisuuksillaan eurooppalaiset asevoimat, jotka varautuvat Venäjän aggressioihin.
Läheisessä Örnsköldsvikin kaupungissa ajoneuvoja valmistava Hägglunds on Britannian suurimman puolustusalan konsernin BAE Systemsin tytäryhtiö. Yli neljä vuotta jatkunut Venäjän täysimittainen hyökkäyssota Ukrainassa ja sen käynnistämä Euroopan uudelleenvarustelu ovat täyttäneet yhtiön tilauskirjat.