Ro­va­nie­men Pal­lo­seu­ran naisten edus­tus­jouk­kueen tar­tun­ta­ket­jus­sa toinen tar­tun­ta – Lapissa useat ovat al­tis­tu­neet ko­ro­nal­le ul­ko­paik­ka­kun­ta­lai­sen ta­pauk­sen myötä

RoPSin naisten edustusjoukkueen päävalmentaja Liisa-Maija Rautio jää karanteeniin muiden ropsilaisten kanssa joukkueessa ilmenneen koronatartunnan vuoksi.
RoPSin naisten edustusjoukkueen päävalmentaja Liisa-Maija Rautio jää karanteeniin muiden ropsilaisten kanssa joukkueessa ilmenneen koronatartunnan vuoksi.
Kuva: Anssi Jokiranta

Ro­va­nie­mellä todettiin perjantaina ko­ro­na­ta­paus RoPS:n naisten edus­tus­jouk­kuees­sa. Perjantai-iltana tartuntaketjusta todettiin toinen koronavirustartunta.

Koko joukkue taus­toi­neen on asetettu ka­ran­tee­niin, ja kaksi muuta jouk­kuet­ta ovat oma­eh­toi­ses­sa ka­ran­tee­nis­sa.

Lapin sairaanhoitopiirin infektiolääkäri Antti Väänänen kertoo lauantaina, että jäljitystyö on edelleen kesken eikä altistuneiden määrä ole vielä varmistunut. Hänen mukaansa altistuneita on kymmeniä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä