Rottia liik­keel­lä Raa­hes­sa – ei kui­ten­kaan iso in­vaa­sio

Kaupunki on saanut rottailmoituksia vanhasta kaupungista ja Isoholmista.

Raahen ympäristövalvonta on saanut useita ilmoituksia rotista kaupungin alueella vanhasta kaupungista ja Isoholmista.

Kaupungin vs. ympäristötarkastaja Ilona Varis painottaa, että suuresta ongelmasta ei ole vielä kyse, vaan ilmoituksia on tullut vain muutamia.

– Tietysti, eiväthän kaikki ilmoita, ja jotkut voivat ilmoittaa useamman talon puolesta, Varis huomauttaa.

Ilmoitukset ovat tulleet pääsääntöisesti terveystarkastajille, jotka ovat välittäneet ne ympäristönvalvontaan.

Rottien torjunta on kiinteistönomistajien vastuulla. Kaikki ilmoitukset ovat tulleet yksityisten henkilöiden kotitalouksista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä