Ro­ma­nia­lai­nen pa­rit­ta­ja otet­tiin kiinni ou­lu­lai­ses­ta ly­hyt­vuok­rau­sa­sun­nos­ta – val­ta­kun­nal­li­ses­sa pa­ri­tus­rin­gis­sä on viisi van­git­tua

Viisi romanialaista parittajaa järjesti kahden vuoden aikana Suomeen matkoja, joilla prostituoidut myivät seksiä. Osa parituksesta sijoittui Ouluun.

Oulussa on pyöritetty laitonta paritustoimintaa.

Valtakunnalliseen parituskokonaisuuden rikostutkintaan liittyen poliisi otti kiinni yhden viidestä parittajasta Oulussa sijaitsevasta lyhytvuokrausasunnosta.

Kyseessä on romanialaiseen paritusorganisaatioon liittyvä epäilty törkeä parituksen kokonaisuus. Se tapahtui noin kahden vuoden aikana 2023–2025 pääkaupunkiseudun ulkopuolella. Yksi keskeisistä paikoista oli Tampere. Oulussa toimintaa harjoitettiin juuri lyhytvuokrausasunnoissa.

Rikos on ollut tutkittavana Helsingin poliisilaitoksen valtakunnallisessa ihmiskaupparikostutkintaryhmässä, ja tutkinta on saatu valmiiksi.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä