Sairaanhoitajat, joilla on rajattu lääkkeenmääräämisoikeus, voivat ensi viikon alusta alkaen määrätä lääkkeitä myös etä- ja puhelinvastaanotoilla, tiedottaa sosiaali- ja terveysministeriö.
Lääkärit ja hammaslääkärit ovat saaneet määrätä lääkkeitä puhelin- ja etävastaanotoilla jo aiemminkin, kun taas niin kutsutut reseptihoitajat ovat saaneet määrätä lääkkeitä vain läsnävastaanotoilla. Uudistus koskee kaikkia lääkkeenmääräämisen erikoispätevyyden saaneita sairaanhoitajia, terveydenhoitajia ja kätilöitä.
Reseptihoitajat saavat määrätä esimerkiksi allergia- ja kipulääkkeitä sekä astman ja kakkostyypin diabetekseen käytettäviä lääkkeitä. Lääkevalikoima ei muutu uudistuksessa.
Etä- ja puhelinvastaanottojen määrä on lisääntynyt viime vuosien aikana merkittävästi. Muutos on osa sosiaali- ja terveysministeriön kokonaisuutta, jolla vahvistetaan sote-henkilöstön riittävyyttä ja saatavuutta. Asetusmuutos tulee voimaan maanantaina.