Ren­kaan­vaih­toa lu­mi­my­rä­kän kes­kel­lä toi­vo­neet ai­heut­ti­vat "kaoot­ti­sen ti­lan­teen" Oulussa – "Joka pai­kas­sa on häs­lin­kiä"

Allelaittoa on kyselty rajusti etenkin tiistaista alkaen, mutta aikoja on tarjolla vasta viikon tai kahden päästä. Oulussa maksetaan renkaanvaihdosta pääkaupunkiseutuun verrattuna ilmeisesti varsin kovaa hintaa.

Vaikka talvirenkaat tuntuvat rahisseen ja napsuneen asvaltilla jo viimeiset pari viikkoa, vasta pakkanen tiistaiyönä ja keskiviikkona iskenyt lumituisku herättivät mattimyöhäisetkin kyselemään renkaidenvaihtopalveluita ympäri Oulua.

Yksi jos toinenkin on törmännyt automaattiviestiin:

– Olet jonossa, palvelemme sinua mahdollisimman pian.

Autofix1.comin yrittäjä Iikka Kukkonen kertoo, että ensimmäiset soittelijat ilmoittautuivat keskiviikkona heti kello seitsemän jälkeen.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä