Kauppurienkatu 10:ssä sijaitsevat Keskustan Alkon ja Turun Kultasepän myymälät suljetaan loppiaiselta remontin ajaksi.
Molemmat liikkeet ovat suljettuina 22. helmikuuta saakka. Myymälät on tarkoitus avata samaan aikaan viereisen K-Supermarket Pekurin kanssa.
Alkon Pohjois-Suomen aluepäällikkö Anne Penttilä kertoo, että myymälätila on tarkoitus uudistaa täydellisesti.
Lähes puolentoista kuukauden mittaisen remontin aikana alkoholijuomia saa Penttilän mielestä ihan kohtuullisen matkan päässä keskustasta sijaitsevista Alkoista.
– Meillähän löytyvät myymälät Limingantullista ja Raksilasta aika läheltä, eikä Välivainiollekaan ole pitkä matka. Toki myös Kaakkuri ja Linnanmaa palvelevat remontin aikana asiakkaita, Penttilä muistuttaa.
Myös Turun Kultaseppä Oy:n tiloissa toteutetaan samaan aikaan remontti.
– Sinänsä tilanne on meidän kannalta hyvä, että me uusimme samalla omaa myymäläämme. Ajankohta on meidänkin näkökulmasta sopiva, koska tammi- ja helmikuu ovat korupuolellakin yleensä hyvin rauhallisia, yrittäjä Jukka Hurskainen kertoo.