Rau­han­tur­vaa­ja kuollut Ete­lä-Li­ba­no­nis­sa – Suo­ma­lais­ten tu­ki­koh­ta noin viiden ki­lo­met­rin päässä

Suomalaisten rauhanturvaajien tukikohta on noin viisi kilometriä tapahtumapaikalta länteen.

Beirut/Helsinki
Indonesialainen rauhanturvaaja kuoli Libanonissa, lähellä suomalaisten tukikohtaa. Ampujasta ei ole vielä tietoa. Arkistokuva.
Indonesialainen rauhanturvaaja kuoli Libanonissa, lähellä suomalaisten tukikohtaa. Ampujasta ei ole vielä tietoa. Arkistokuva.
Kuva: RABIH DAHER / AFP / Lehtikuva

Etelä-Libanonissa ainakin yksi rauhanturvaaja on kuollut ja yksi haavoittui vakavasti ammuksen räjähdettyä Unifil-operaation asemapaikalla sunnuntai-iltana.

YK:n Unifil-rauhanturvaoperaatio tiedotti asiasta maanantain vastaisena yönä.

– Kenenkään ei pitäisi koskaan menettää henkeään rauhan puolesta toimiessaan, Unifil kertoi tiedotteessaan.

Iskussa haavoittunut on kuljetettu sairaalahoitoon ja hänen vammansa ovat vakavat, tiedotteessa kerrotaan.

Tiedotteen mukaan asema oli lähellä Adchit al-Qusayria.

Libanonin valtiollisen uutistoimisto NNA:n mukaan kyseinen asemapaikka on Unifil-operaation indonesialaisten rauhanturvaajien tukikohta. Suomalaisten rauhanturvaajien tukikohta on noin viisi kilometriä tapahtumapaikalta länteen.

Unifilin tiedotteen mukaan tiedossa ei ollut, kuka ammuksen oli ampunut. Asiasta on aloitettu selvitys.

Libanonin tilanne on kiristynyt jälleen maaliskuussa. Israel aloitti hyökkäykset Libanoniin kuun alussa sen jälkeen, kun äärijärjestö Hizbollah ampui ohjuksia ja raketteja Israeliin kostaakseen Iranin korkeimman johtajan, ajatollah Ali Khamenein kuoleman iskuissa Iraniin.

Viime viikkoina Hizbollahin ja Israelin asevoimat ovat käyneet tulitaisteluita Etelä-Libanonissa.

Israelin puolustusministeri Israel Katz sanoi viime viikolla, että maa aikoo ottaa Etelä-Libanonin valvontaansa aina Litanijoelle asti.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä