Korkeakoulutus valmistaa asiantuntijan tehtäviin, mutta takaako yliopiston tai korkakoulun läpikäynti hyvän työpaikan? Kuva Oulun yliopiston promootiokulkueesta keväältä 2022.
Kuva: Jarmo Kontiainen/Arkisto
Sunnuntain näköislehdessä Kalevan kokoama Sunnuntaikäräjät-raati ottaa kantaa korkeakoulutuksen merkitykseen nuorten työllistymisessä.
Korkeakoulutuksen on Suomessa katsottu avaavan mahdollisuudet hyvään työllistymiseen. Paikka yliopistossa tai korkeakoulussa lisää nuoren sivistystä, laaja-alaista ja syvällistä sekä myös tieteellistä osaamista, mutta takaako korkeakoulutus kuitenkaan koulutusta vastaavan työpaikan nyky-Suomessa? Ja vastaako nykyinen korkeakoulutus työelämän muuttuviin ja ammatillisiin työvoiman tarpeisiin?
Heistä tulee johtajia ja asiantuntijoita
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akavan pääekonomisti Pasi Sorjosen mielestä korkeakoulutus ei takaa välttämättä hyvää työpaikkaa.