Pro­ses­si Sii­lo­tien kiin­teis­tön riskien tor­ju­mi­sek­si on kes­tä­nyt vuosia, koh­tees­ta tullut jo piina vi­ran­omai­sil­le

Teollisuushallista, jonka lumet romahtivat alas, on tullut iso piina viranomaisille. Rakennusvalvonta on ajanut pitkään parannuksia rakennusturvallisuuteen.

Siilotiellä on jo ollut tovin pysäköintikielto, joten autot parkkeerasivat luvattomalla paikalla.
Siilotiellä on jo ollut tovin pysäköintikielto, joten autot parkkeerasivat luvattomalla paikalla.
Kuva: Linnea Ohtamaa

Kun Siilotiellä romahtivat torstaina kello 15 jälkeen lumet katolta noin 70 metrin matkalta, paikalle kiirehti pelastuslaitoksen lisäksi myös Oulun kaupungin rakennusvalvonnan johtaja Pekka Seppälä.

– Olin paikalla salamana, Seppälä kertoo.

Lumikuorman alle jäi useita autoja. Kaksi ihmistä selviytyi rytäkästä kuin ihmeen kaupalla. Volvon citymaasturi, josta nämä olivat juuri poistumassa, työntyi lumen voimasta useita metrejä sivuun.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä