Aloin ihmetellä ajat sitten, mikä on horoskooppi. Siis tuo sana. Se tarkoittaa astrologiassa käytettyä pelkistettyä tähtikarttaa, ja oli siinä vielä muutakin.
Jokaiselle eläinradan merkille on omat ennusteet. Siellähän vilisee rapuja, kaloja ja härkiä. Sen ennusteilla voi olla iso merkitys joillekin ihmisille. Se on näkymä tulevalle viikolle esimerkiksi. Se lupaa jollekin viikolle melko mukavia tapahtumia ja onnistumisia. Saatat saada jopa kehumisia. Silloin tulee hyvälle tuulelle, jolloin tulevat tapahtumat todennäköisesti ovatkin oikein hyviä.
Positiivinen asenne luo hyvää. Silloin et murjota, sano ikäviä asioita. Sinä tykkäät lähimmäisistäsi ja ehkäpä muistakin. Koskapa olet ylettömän hyväntuulinen ja ystävällinen tuolloin, silloin myös tapaamasi ihmiset tekevät samoin. "Niin metsä vastaa, kuin sinne huutaa" pitää paikkansa.
Ehkäpä ihan kaikki lupaukset eivät ihan pitäneetkään paikkansa, kun jäljestäpäin luet horoskooppisi uudelleen. Toisaalta, olipa silti mukava viikko ja kivoja kohtaamisia. Luenpa tässä erään Seura-lehden oman horoskooppini, härän, ennusteeni lyhennettynä; "Luovuutesi hyrrää ja voit omistautua jollekin projektille, jossa voit hyödyntää sitä."
Kerrankin napsahti kohdilleen. Aloitin luovuutta vaativan mielenkiintoisen kirjoitusharrasteen ja uuden oppimisen. Tosin ennustaja tai ennusteet koonnut Paula Joentaus myöhästyi ajoituksessa viikon. Annettakoon anteeksi. Aina ei voi onnistua.
Olisi kyllä kiva tietää, mistä ennusteet on koottu. Aina niissä on positiivinen asenne. Niin onkin hyvä, koska jos lukisi tulevalle viikolle vain ankeutta ja raekuuroja, niin tuskin viitsisi sängystä nousta. Matalapainetta joka puolelta luvassa. Kuin katselisi syksyn sääkarttaa.
Riitta Järvenpää
eläkeläinen, Oulu