
Porvoossa Kilpilahden satamassa tapahtui lauantaina öljyonnettomuus, jonka seurauksena öljyä pääsi mereen, Itä-Uudenmaan pelastuslaitos kertoi.
Pelastuslaitoksen mukaan vuotokohtaa tai päästölähdettä ei lauantai-iltaan mennessä pystytty paikantamaan eikä vuodon mittaluokasta ollut tietoa. Pelastuslaitos ja merivartiosto jatkoivat illalla öljyvuodon rajaamista öljyntorjuntapuomein, ja tilanteen kerrottiin olevan vakaa.
Kilpilahdessa toimiva öljy-yhtiö Neste tiedotti myöhään lauantai-iltana öljyvuodon lakanneen.
Öljyvuoto ja torjuntatoimet keskittyivät satamassa olevan tankkerialuksen ympärille. Öljyn keräyksen pelastuslaitos kertoi alkavan päivänvalossa sunnuntaina.
Kilpilahden alueelle on keskittynyt paljon öljynjalostusta ja kemianteollisuutta. Kilpilahden satama on rahtimäärissä mitattuna Suomen suurin tavaraliikenteen satama.