Tilaajille

Porojen anas­tus­ta ja lu­va­ton­ta pe­to­pyyn­tiä – Ylä-La­pin laa­jas­sa ri­kos­ko­ko­nai­suu­des­sa noin 15 epäil­tyä kolmen pa­lis­kun­nan alueel­la

Keskusrikospoliisi on tutkinut epäiltyjä porojen anastuksia ja anastettujen porojen kätkentää. Esitutkinnassa paljastui lisäksi epäily törkeistä petoksista peto- ja liikennevahinkojen korvausmenettelyssä.
Keskusrikospoliisi on tutkinut epäiltyjä porojen anastuksia ja anastettujen porojen kätkentää. Esitutkinnassa paljastui lisäksi epäily törkeistä petoksista peto- ja liikennevahinkojen korvausmenettelyssä.

Keskusrikospoliisin ja Lapin rajavartioston esitutkinta laajasta omaisuus-, talous-, ja metsästysrikosten kokonaisuudesta Ylä-Lapin alueella on valmistunut.

Asiassa on tutkittu muun muassa epäiltyjä törkeitä rahanpesuja, törkeitä petoksia, törkeitä metsästysrikoksia ja törkeää luonnonsuojelurikosta. Esitutkintakokonaisuudessa on kaikkiaan noin 15 rikoksesta epäiltyä.

Tekojen epäillään tapahtuneen vuosien 2020–2025 aikana kolmen Suomessa toimivan paliskunnan alueella.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä