Polton käyn­nis­tä­mi­nen tup­raut­ti ruskeat savut Top­pi­lan voi­ma­lai­tok­sen pii­pus­ta

Toppilan voimalaitoksen polton käynnistäminen tuprautteli ruskeaa savua maanantaina.
Toppilan voimalaitoksen polton käynnistäminen tuprautteli ruskeaa savua maanantaina.
Kuva: Vesa Kärki

Useat Kalevan lukijat ihmettelivät maanantaina illalla Oulun Energian Toppilan voimalaitoksen piipusta tuprunnutta tummaa, ruskeaa savua.

Kyse ei ole mistään vakavasta tilanteesta tai häiriöstä, kertoo käyttöpäällikkö Mikko Vesterinen.

Voimalaitoksessa käynnistettiin maanantain aikana polttoa ja se aloitetaan öljyllä, minkä vuoksi puhdistuslaitteistoa ei voida panna päälle heti, Vesterinen kertoo.

Öljyn jälkeen siirrytään normaaliin kiinteään polttoaineeseen eli puuhun ja turpeeseen, ja tällöin piipusta nousee jonkin aikaa tummempaa savua.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä