Liikenne: Testaa Kalevan vi­sal­la, pär­jäi­sit­kö Oulun han­ka­lim­mis­sa ris­teyk­sis­sä

Heinäpään stadion: Miksi Hei­nä­pään sta­dio­nis­ta tehtyjä va­li­tuk­sia ei kä­si­tel­lä heti?

Historia: Oulu onkin sa­vo­lais­ten kau­pun­ki

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Po­li­tii­kas­sa on tärkeää kertoa avoi­mes­ti vai­keis­ta­kin asiois­ta

80 vuotta täyttävä Ole Norrback, maatalon poika, sai kipinän yhteiskunnallisten asioiden hoitamiseen ja ideologisen pohjan jo lapsuuden ruokapöytäkeskusteluista.

STT
Ole Norrback seuraa edelleen päivänpolitiikkaa. Hän sanoo olevansa huolestunut ääriliikkeiden toiminnasta.
Ole Norrback seuraa edelleen päivänpolitiikkaa. Hän sanoo olevansa huolestunut ääriliikkeiden toiminnasta.
Kuva: Kalle Lydman / Lehtikuva

Ole Norrback sanoo RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajuuden 1983–87 olleen poliittisen uransa parasta aikaa.

– Sain tehdä hyvää yhteistyötä muiden hallituspuolueiden ryhmänjohtajien eli SDP:n Pertti Paasion, keskustan Kauko Juhantalon ja SMP:n Veikko Vennamon kanssa. Ryhmänjohtajana oli hyvä olla: vaikutusvaltaa oli riittävästi, mutta viimeinen vastuu oli ministereillä, Norrback naurahtaa.

Sen jälkeen Norrback toimi kahdentoista vuoden aikana puolustusministerinä, opetusministerinä, liikenneministerinä sekä eurooppa- ja ulkomaankauppaministerinä.

RKP:n puheenjohtaja hän oli vuosina 1990–1998. Norrbackin mukaan 90-luvun alun laman ennusmerkit nähtiin RKP:ssä jo 1980-luvun lopulla.

Mauno Koivisto oli tavannut kertoa avoimesti talouden kovat realiteetit, mutta oli siitä huolimatta kansan suosiossa. Ajattelin, että jos hän pystyy kertomaan kansalle ruman totuuden, niin kyllä meidänkin äänestäjämme ymmärtävät asian.

Norrback ehdotti laman aikana lapsilisien leikkaamista, ja asia myös toteutui.

– Sain tietysti hirveästi haukkuja.

Jatka lukemista vain _eurolla_

Tutustu kuukauden ajan, voit peruuttaa milloin vain.