Po­lii­sin aseen­käy­tös­tä Oulun Kau­ko­vai­niol­la ei aloi­te­ta esi­tut­kin­taa – "Po­lii­sil­la ei ole ollut lie­vem­piä kei­no­ja"

Oulun Kaukovainiolla viime lauantaina tapahtuneesta poliisin aseenkäytöstä ei aloiteta esitutkintaa. Syyttäjälaitos kertoo asiasta tiedotteessaan.

Tutkinnanjohtajana tapauksessa toimivan aluesyyttäjä Jane Iisakan mukaan kyseessä on ollut poliisilaissa tarkoitetulla tavalla välitöntä vaaraa toisen hengelle tai terveydelle aiheuttavan henkilön toiminnan pysäyttäminen.

Poliisipartio pysäytti teräaseen kanssa kohti hyökänneen henkilön myöhään lauantaina Kaukovainiolla ampumalla. Hyökkääjä sai ampumisesta vammoja, mutta hänellä ei ollut poliisin mukaan hengenvaaraa.

– Poliisilla ei ole ollut tilanteessa ampuma-aseen käyttöä lievempiä keinoja pysäyttää kohdehenkilön toiminta, kun otetaan huomioon kohdehenkilön hallussa ollut teräase ja hänen toimintansa, henkilöiden väliset etäisyydet, tilanteen nopeus ja muut olosuhteet tilanteessa, syyttäjä perustelee ratkaisuaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä