Poliisi epäilee, että ulkomaalaiset henkilöt keräävät rahaa ilman rahankeräyslupaa Kuusamossa, Taivalkoskella ja Pudasjärvellä. Rikoskomisario Kimmo Tuulenkarin mukaan tämäntyyppisestä toiminnasta on tehty havainto Taivalkoskella.
Viime viikolla poliisi otti puuhasta kiinni kaksi ulkomaalaista miestä Kajaanissa, ja he ovat poliisin hallussa. Heitä epäillään nyt rahankeräysrikoksesta. Tuulenkarin mukaan kiinniottoa edesauttoi se, että valveutuneet kansalaiset olivat poliisiin yhteydessä.
Poliisin tiedotteen mukaan henkilöt sanovat keräävänsä rahaa esimerkiksi liikuntarajoitteisten ja kuulovammaisten hyväksi, mutta poliisi ei usko rahojen päätyvän kyseisiin kohteisiin.
Poliisi pyytää havaintoja epäilyttävistä rahankerääjistä Oulun poliisilaitoksen vihjepuhelimen numeroon 0295 416 194 tai viestinä sähköpostiosoitteeseen vihjeet.oulu@poliisi.fi.