Po­lii­si: Sa­ta­kun­nan am­mat­ti­kor­kea­kou­lul­ta kiinni ote­tul­la oli hal­lus­saan leik­kia­se – Epäilty otet­tiin kiinni lä­hei­ses­tä kau­pas­ta

Helsinki

Poliisi oli paikalla kolmen minuutin kuluttua Porin Satakunnan ammattikorkeakoululle aamukymmeneltä tulleesta hälytyksestä, jonka mukaan maastopukuun pukeutuneella miehellä oli hallussaan ampuma-ase. Myöhemmin kävi ilmi, että kyseessä oli leikkiase.

Epäilty on poliisin mukaan Satakunnan ammattikorkeakoulun opiskelija.

Poliisi kertoo ottaneensa epäillyn kiinni kahden minuutin kuluttua siitä, kun se oli saapunut paikalle ammattikorkeakoululle. Mies otettiin kiinni koulun läheisestä kaupasta.

Mies ei poliisin mukaan loukannut tai vahingoittanut ketään.

Poliisi tutkii asiaa toisen vakavaan vahingoittamiseen soveltuvan esineen tai aineen hallussapitona.

Poliisi uhkasi kiinniottotilanteessa aseella

Kiinniottotilanteessa poliisi uhkasi epäiltyä aseella, mutta kokonaisuudessaan poliisi kuvaa kiinnioton sujuneen rauhallisesti.

Leikkiaseeksi osoittautunut ampuma-asetta muistuttava esine on poliisin hallussa.

Poliisi oli yhä aamupäivällä paikalla ammattikorkeakoulun tiloissa. Hieman ennen kello yhtätoista poliisi kertoi tekevänsä paikan päällä tarvittavia tutkintatoimia.

Tilanne kampusalueella oli aamupäivällä poliisin tiedotteen mukaan rauhallinen.

Uutista täydennetty kauttaaltaan kello 12.52.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä