Tilaajille

Po­lii­si- ja ro­mans­si­pet­ku­tuk­sia on nyt liik­keel­lä – Kalevan ky­se­lys­sä lähes kaikki olivat saaneet hui­jaus­vies­te­jä

Tietoturva-asiat ovat olleet jälleen esillä näkyvästi, kun mediassa on uutisoitu elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk.) mahdollisesta Whatsapp-tilin kaappauksesta. Kalevan kyselyyn vastanneista lukijoista 97 prosenttia oli saanut digiaikaan liittyviä petkutusyrityksiä.

Huijausviestejä tulee niin kännykkään kuin tietokoneeseenkin. Nettihuijariin voi törmätä lähes missä vain: keskustelu-, deitti-, osto- ja myyntipalstoilla sekä verkkokaupoissa.
Huijausviestejä tulee niin kännykkään kuin tietokoneeseenkin. Nettihuijariin voi törmätä lähes missä vain: keskustelu-, deitti-, osto- ja myyntipalstoilla sekä verkkokaupoissa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Tietoturva-asiat ovat olleet jälleen esillä näkyvästi, kun mediassa on uutisoitu elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk.) mahdollisesta Whatsapp-tilin kaappauksesta.

Kyberturvallisuuskeskuksesta kerrotaan, että kaikenlaisia huijauksia on verkossa tavalliseen tapaan liikkeellä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä