Oulun Knuutilankankaalla puukotettiin perjantai-iltana ulkomaalaistaustaista naista, poliisi kertoo.
Poliisin mukaan polkupyörällä liikkunut mies löi jalkaisin liikkeellä ollutta tuntematonta naista selkäpuolelle pyörätiellä. Naisen vammat eivät ole hengenvaarallisia.
Hyökkäys tapahtui puoli yhdeksältä.
– Alustavien tietojen mukaan teosta epäilty mies oli puhunut tilanteessa lyhyesti suomea ja hän oli käyttänyt tilanteessa ulkomaalaisvastaista termiä halventavassa tarkoituksessa, minkä takia poliisi selvittää mahdollisen viharikoksen mahdollisuutta, poliisi kirjoittaa tiedotteessa.
Puukotuksen uhri on ulkomaalaistaustainen Suomen kansalainen.
Tekopaikka sijaitsee Knuutilankankaalla pyörätiellä lähellä Poikkimaantien ja Kainuuntien risteystä. Päivystävä tutkinnanjohtaja Tero Luukkonen ei lauantaina iltapäivällä halunnut kertoa tarkkaa tekopaikkaa tai sitä, mihin suuntaan epäilty mahdollisesti lähti.
– Asia on selvityksessä. Kerromme tarkemmin huomenna.
Luukkonen ei myöskään halunnut kommentoida, onko tekijä mahdollisesti sama kuin aiemmissa ulkomaalaistaustaisiin kohdistuneissa hyökkäyksissä. Poliisi ei kahden aikaan iltapäivällä ollut ottanut ketään kiinni hyökkäykseen liittyen.
– Pitää aina olla avoimin mielin, mutta selvittelemme yhteyksiä näihin aiempiin tapauksiin. Yhtäläisyyksiä toki on, mutta varmuutta samasta tekijästä ei ole.
Tapausta tutkitaan alustavasti tapon yrityksenä.
– Vammat eivät ole hengenvaarallisia, mutta puukotuksessa on mahdollisuudet aina vakavampaankin, Luukkonen toteaa.
Poliisilla ei ole tällä hetkellä tuntomerkkejä miehen käyttämästä pyörästä tai vaatetuksesta. Asiasta tietäviä pyydetään ilmoittamaan tietonsa poliisin vihjenumeroon 0295 416 194.
Tero Luukkonen uskoo, että ulkomaalaistaustaiset voivat yhä liikkua Oulussa turvallisesti.
– Normaali valppaus ja varovaisuus toiminnassa, mutta en näe syytä miksi ei voisi liikkua turvallisesti.
Uhrin läheinen: 2000 euron palkkio ratkaisevasta vihjeestä
– Nainen tykkäsi juosta ja lenkkeillä paljon. Olin usein kannustanut häntä lähtemään ulos myös iltaisin, koska uskoin, että täällä on turvallista, kertoo Kalevan toimitukseen soittanut, uhrin läheiseksi esittäytyvä henkilö.
Hän kertoo olevansa tapauksesta hyvin järkyttynyt ja lupaa palkkion sille, joka auttaa poliisia selvittämään tapauksen.
– Pyydän kaikkia, jotka tietävät tapauksesta jotain, ilmoittamaan tietonsa poliisille. Maksan 2 000 euron palkkion ratkaisevasta vihjeestä, joka auttaa poliisia selvittämään tekijän. Kenenkään ei pitäisi joutua pelkäämään lenkillä, kävelyllä tai kotinsa lähellä.
Jo kolmas ulkomaalaistaustaiseen kohdistunut hyökkäys
Tapaus on kevään ja kesän ajalta tiettävästi kolmas, jossa pyöräilijä on hyökännyt ulkomaalaistaustaisen kimppuun Oulussa.
Ensimmäinen sattui huhtikuussa, jolloin pakistanilaista opiskelijaa puukotettiin Raksilassa Kajaanintien varrella olevassa puistossa.
Myös toinen hyökkäys tehtiin toukokuussa Raksilassa. Tuolloin pyöräilijä löi tai tönäisi naista voimakkaasti takaapäin.
Poliisi kertoi aiemmin toukokuussa, että näiden lisäksi tietoon on tullut myös kaksi tapausta, joissa kohteena ovat olleet suomalaiset. Molemmissa tapauksissa henkilöt ovat tulleet ohi ajaneen pyöräilijän tönäisemäksi.
Poliisi vaati huhtikuussa Raksilan tapaukseen liittyen 34-vuotiasta miestä vangittavaksi. Käräjäoikeus ei nähnyt vangitsemiselle kuitenkaan edellytyksiä ja vapautti epäillyn. Poliisi kertoi tuolloin, että mies on yhä epäiltynä rikoksesta.
Päivystävä Tero Luukkonen ei suostunut avaamaan sitä, onko aiemmin vangittavaksi vaadittu mies mahdollisesti epäiltynä myös Knuutilankankaan puukotuksessa.
– Tapauksen varsinainen tutkinnanjohtaja voi sitten maanantaina halutessaan kommentoida tätä.
Juttua päivitetty 11.39: lisätty tiedot aiemmista tapauksista.14.24: Lisätty Tero Luukkosen kommentit. 15.36: Lisätty uhrin läheisen kommentit.