Poh­jois-Poh­jan­maan ete­läo­sis­sa säh­kö­kat­ko­ja Han­nes-myrs­kyn jäl­jil­tä – junat yhä myö­häs­sä

Helsinki
Junaliikenne myöhästeli pahoin erityisesti sunnuntaina. Myös maanantaina osa junista kulkee aikataulustaan myöhässä.
Junaliikenne myöhästeli pahoin erityisesti sunnuntaina. Myös maanantaina osa junista kulkee aikataulustaan myöhässä.
Kuva: Henripekka Kallio

Suomessa kymmenet tuhannet asiakkaat ovat yhä ilman sähköjä Hannes-myrskyn jäljiltä, vaikka sähköjä on saatu maanantain mittaan kytkettyä takaisin jonkin verran.

Pohjois-Pohjanmaalla sähköttömiä talouksia on maakunnan eteläosissa. Kello 14:n aikaan muun muassa Kalajoella oli 850 taloutta ilman sähköä. Varhain maanantaiaamuna sähköttömiä talouksia oli kunnan alueella yli tuhat.

Pyhäjoella sähköttömiä asiakkaita oli iltapäivää noin 180 ja Raahessa noin 100. Vielä kello 7.40 aikaan Pyhäjoella sähköttömiä asiakkaita oli reilut 300 ja Raahessa lähes 120.

Luvut käyvät ilmi Energiateollisuuden sähkökatkokartasta.

Kello 14:n aikaan koko maassa vajaat 27 000 asiakasta oli yhä ilman sähköjä. Sähkökatkojen taustalla on Suomea viikonloppuna riepotellut Hannes-myrsky.

Sähköyhtiöt kertoivat sunnuntaina, että myrskyn katkaisemien sähköjen korjaus voi kestää useita vuorokausia.

Talvimyrsky aiheutti laajasti häiriöitä myös juna- ja lentoliikenteessä. Junaliikenteessä on VR:n ja Fintrafficin rataliikennekeskuksen mukaan myös vielä maanantaina useita pitkiä myöhästymisiä.

Seinäjoen ja Oulun välillä olevan ratavian juurisyyt ovat valtakunnan verkossa esiintynyt sähkökatko ja ajolangan päälle kaatuneet puut, kertoo Fintraffic.

Junaliikenne kulkee Oulun ja Kokkolan välillä arviolta 30–60 minuuttia myöhässä. Korjaustöiden kerrotaan jatkuvan tiistaihin saakka.

Oulun ja Helsingin välinen junaliikenne on ollut aamusta asti myöhässä.

Kittilän ja Helsingin sekä Kemijärven ja Helsingin väliset yöjunat olivat myöhässä enimmillään 90 minuuttia.

Pohjois-Suomen lento- ja junaliikenne kärsi isoista ongelmista lauantaina riehuneen Hannes-myrskyn seurauksena.

Lue myös
https://www.kaleva.fi/junaliikenne-meni-sekaisin-hannes-myrskyn-jaljilta/12469578

Juttua päivitetty 29.12.2025 klo 9.44: Lisätty tiedot sähkökatkojen määrästä kellonajalta 9.35.

Juttua päivitetty 29.12.2025 klo 11.58: Lisätty tiedot sähkökatkoista kellonajalta 11.55.

Juttua päivitetty 29.12.2025 klo 12.28: Lisätty tiedot rataviasta ja junaliikenteen myöhästymisestä.

Juttua päivitetty 29.12. kello 14.05: Päivitetty sähkökatkotilannetta sekä Oulun ja Kokkolan välisen radan viivästyksiä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä