Pk-yri­tys­ba­ro­met­ri: Poh­jois-Poh­jan­maal­la yri­tys­ten odo­tuk­set ovat kään­ty­neet pa­rem­paan päin

Investointi- ja rekrytointipäätökset odottavat vielä, että parempi näkymä muuttuu oikeiksi tilauksiksi.

Pohjois-Pohjanmaan yrityksissä suhdannenäkymä on parantunut ja vientikin kiinnostaa yrityksiä.
Pohjois-Pohjanmaan yrityksissä suhdannenäkymä on parantunut ja vientikin kiinnostaa yrityksiä.
Kuva: Vesa Joensuu

Pohjois-Pohjanmaalla yritykset ovat nyt luottavaisempia kuin vuosi sitten, mutta koko maassa suhdannenäkymät ovat parantuneet enemmän.

Tämä käy ilmi Suomen yrittäjien ja Finnveran pk-barometristä, joka julkaistiin keskiviikkona.

Pohjois-Pohjanmaan yrittäjien toimitusjohtaja Marjo Kolehmainen toteaa tiedotteessa, että suunta on entistä parempi, mutta Pohjois-Pohjanmaalla kasvun käänne on hitaampi.

Pk-yrityksissä ollaan odottavalla kannalla ja varovaisia henkilökunnan määrän kasvattamisessa. Arviot henkilökunnanmäärästä kasvusta ovat parantuneet vain hieman.

Pohjois-Pohjanmaalla henkilöstön tarve nähdään nyt heikompana kuin koko maassa.

Arviot ensi vuoden liikevaihdosta ja kannattavuudesta ovat liikevaihdon osalta Pohjois-Pohjanmaalla hieman parantuneet.

Vientiä harjoittavien yritysten osuus on Pohjois-Pohjanmaalla puolestaan kasvanut 21 prosenttiin.

Investointiodotukset ovat alueella pysyneet vaimeina. Yritysten kasvuhakuisuus on sen sijaan säilynyt verrattain vakaana, ja nyt 38 prosenttia vastaajista ilmoittaa olevansa kasvuhakuinen.

Kolehmaisen mukaan kasvuhalua alueella on, mutta nyt tämä pitää saada muuttumaan investoinneiksi, tilauksiksi ja työpaikoiksi.

– Toivoa sopii, että alueellisten isojen investointien alihankintaketjuihin pääsevät alueemme yritykset mukaan. Kotimaisuusasteiden näissä hankkeissa pitäisi olla korkeammat. Lisäksi poukkoilevalta näyttävä päätöksenteko hallituskausittain on myrkkyä pk-investoinneille, Kolehmainen sanoo tiedotteessa.

Hänen mukaansa työllisyys seuraa mukana, kun yritysten viime vuosien vajaakäytön kuoppa on saatu kurottua kiinni ja päästään aidosti kasvamaan.

Pohjois-Pohjanmaan pk-yrityksissä investointiodotukset ovat Finnveran mukaan vaimeat. Investointien varovaisuus on jatkunut alueella jo useita vuosia.

Yritysten kasvuhakuisuus on sen sijaan säilynyt verrattain vakaana, ja nyt 38 prosenttia vastaajista ilmoittaa olevansa kasvuhakuinen.

Maksuvaikeuksia on Pohjois-Pohjanmaalla yrityksillä vähemmän kuin koko  maassa.

– Rahoituksen saatavuuteen liittyy yrityksissä edelleen huolta, mutta kokonaiskuva ei kerro siitä, ettei rahoitusta olisi saatavilla, luonnehtii tiedotteessa Finnveran aluepäällikkö Minna Paakkola.

Hänen mukaansa investointia tai kasvuhanketta suunnittelevan yrityksen kannattaa keskustella pankin kanssa rahoitusmahdollisuuksista jo suunnitteluvaiheessa ja ottaa Finnvera tarvittaessa mukaan rahoituksen suunnitteluun.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä