"Pa­si­fis­ti puo­lus­tus­mi­nis­te­ri­nä on aika scifiä" – ou­lu­lai­nen Aapo Kukko tekee sar­ja­ku­vaa te­loi­tus­komp­pa­nian edestä si­säl­li­so­dan aikaan pe­las­tu­nees­ta Yrjö Kal­li­ses­ta

Sarjakuvataiteilija Aapo Kukolle teksti on kuin pistoolin laukaus. Sitä käytetään vain pakon edessä.

Menneen ajan estetiikka viehättää sarjakuvataiteilija Aapo Kukkoa. Hän nauttii etenkin vanhoista mustavalkoelokuvista.
Menneen ajan estetiikka viehättää sarjakuvataiteilija Aapo Kukkoa. Hän nauttii etenkin vanhoista mustavalkoelokuvista.
Kuva: Tiina Wallin

Työpöydällä on kahden keskeneräisen sarjakuvan sivuja ja tuolilla paksu paperipumaska. Sarjakuvataiteilija Aapo Kukolla on usein monta rautaa tulessa – niin nytkin. Mitä useampi projekti, sitä parempi, hän sanoo.

Tuolin paperipinkka on valmis kuvitus Tapani Baggen Marius-dekkariin, joka julkaistaan ensi syksynä Helsingin sarjakuvapäivillä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä