Pank­kien pi­ka­mak­su­pal­ve­lus­sa Eu­roo­pan laa­jui­nen ongelma – ­häi­riön kestoa ei pystytä vielä ar­vioi­maan

Pankkien Sepa-pikamaksuissa on Euroopan laajuinen toimintahäiriö.

Ongelmia on esiintynyt tänään ainakin OP:n, Nordean, Säästöpankin ja S-Pankin palveluissa.

Maksut eivät välity pankkien välillä Euroopan laajuisesti. Kalevan tietojen mukaan esimerkiksi MobilePay-sovelluksessa on ollut ongelmia.

OP Pohjolan mukaan SEPA-pikamaksujen osuus kaikista maksuista on hyvin pieni. Muiden maksujen välitys toimii normaalisti.

Myös Säästöpankkiryhmän viestinnästä kerrotaan STT:lle, että kyseessä "ei ole ollut mitenkään suuri ongelma". Asiakkailta on tullut asiasta joitain yhteydenottoja.

Sepa-pikamaksu on reaaliaikainen tilisiirto, jossa rahat siirtyvät saajalle kymmenessä sekunnissa. Ongelman syy ei ole vielä tiedossa eikä häiriön kestoa pystytä vielä arvioimaan.

Juttua päivitetty 19.5. klo 17.30: Lisätty tieto ongelman laajuudesta sekä häiriön keston arviosta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä