Pak­ka­huo­neen­ka­tu saa kak­si­suun­tai­sen pyö­räi­ly­rei­tin ja ke­sä­ka­dun

Pyöräily sallitaan ajoradalla kahteen suuntaan myös sellaisella tieosuudella, jossa katu on autoille yksisuuntainen.

Osa Pakkahuoneenkatua muuttui ruusukaduksi kesällä 2013. Nyt samalle paikalle suunnitellaan kesäkatua. Pakkahuoneenkadulle tulee kesäkatu.
Osa Pakkahuoneenkatua muuttui ruusukaduksi kesällä 2013. Nyt samalle paikalle suunnitellaan kesäkatua.
Osa Pakkahuoneenkatua muuttui ruusukaduksi kesällä 2013. Nyt samalle paikalle suunnitellaan kesäkatua.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Pakkahuoneenkadulla saa torstaista lähtien pyöräillä kumpaankin suuntaan. Pyöräily sallitaan ajoradalla kahteen suuntaan myös sellaisella tieosuudella, jossa katu on autoille yksisuuntainen. Pyöräilyä jalkakäytävillä ei edelleenkään sallita.

Muutos koskee Pakkahuoneenkatua Rantakadun ja Uudenkadun välisellä osuudella. Muutokset osoitetaan liikennemerkeillä ja katuun tehtävillä maalauksilla. Muutokset tulevat voimaan torstaina 16. kesäkuuta, jos sää sallii maalaustöiden tekemisen.

Pakkahuoneenkadulle tulee kesäkatu.
Pakkahuoneenkadulle tulee kesäkatu.
Kuva: Oulun kaupunki

Maalaustöitä varten Pakkahuoneenkadulle asennetaan autojen siirtokehotukset. Autoilijoiden ajosuunnat säilyvät Pakkahuoneenkadulla ennallaan.

Pakkahuoneenkadun pyöräilysääntöjen muutokset ovat voimassa kesän ajan. Syksyllä harkitaan kesän kokemusten perusteella, jatketaanko Pakkahuoneenkadun kaksisuuntaista pyöräilyreittiä kauemmin tai jatketaanko sitä Rautatienkadulle asti.

Kesäkadulle kukkia ja penkkejä

Pakkahuoneenkadulla otetaan myös käyttöön kävelypainotteinen kesäkatu Torikadun ja Rotuaarin välillä. Kyseessä on sama katuosuus, jolla oli suosittu ruusutaideteos vuonna 2013.

Kesäkadulle laitetaan penkkejä, istutuslaatikoita ja pyörätelineitä. Katuosuudella sallitaan vain tontille ajo, huoltoliikenne sekä citybussien ja Potnapekan liikennöinti. Kesäkatu on toiminnassa syksyyn saakka.

Kesän ajaksi polkupyörien, mopojen ja moottoripyörien pysäköintiä laajennetaan Hallituskadulla Kirkkokadun ja Isonkadun väliselle osuudelle. Samalla autojen pysäköintipaikat poistetaan invapaikkaa lukuun ottamatta. Hallituskadun järjestely on voimassa 30.9.2016 asti, jonka jälkeen autopaikat palautetaan.

Uudet liikennejärjestelyt vähentävät pysäköintipaikkoja kadunvarressa. Pysäköintipaikkojen vähennykset kohdistuvat enimmäkseen alueelle, josta on lyhyt matka Kivisydämeen. 

Ilmoita asiavirheestä