Pakkahuoneenkadulla saa torstaista lähtien pyöräillä kumpaankin suuntaan. Pyöräily sallitaan ajoradalla kahteen suuntaan myös sellaisella tieosuudella, jossa katu on autoille yksisuuntainen. Pyöräilyä jalkakäytävillä ei edelleenkään sallita.
Muutos koskee Pakkahuoneenkatua Rantakadun ja Uudenkadun välisellä osuudella. Muutokset osoitetaan liikennemerkeillä ja katuun tehtävillä maalauksilla. Muutokset tulevat voimaan torstaina 16. kesäkuuta, jos sää sallii maalaustöiden tekemisen.
Maalaustöitä varten Pakkahuoneenkadulle asennetaan autojen siirtokehotukset. Autoilijoiden ajosuunnat säilyvät Pakkahuoneenkadulla ennallaan.
Pakkahuoneenkadun pyöräilysääntöjen muutokset ovat voimassa kesän ajan. Syksyllä harkitaan kesän kokemusten perusteella, jatketaanko Pakkahuoneenkadun kaksisuuntaista pyöräilyreittiä kauemmin tai jatketaanko sitä Rautatienkadulle asti.
Kesäkadulle kukkia ja penkkejä
Pakkahuoneenkadulla otetaan myös käyttöön kävelypainotteinen kesäkatu Torikadun ja Rotuaarin välillä. Kyseessä on sama katuosuus, jolla oli suosittu ruusutaideteos vuonna 2013.
Kesäkadulle laitetaan penkkejä, istutuslaatikoita ja pyörätelineitä. Katuosuudella sallitaan vain tontille ajo, huoltoliikenne sekä citybussien ja Potnapekan liikennöinti. Kesäkatu on toiminnassa syksyyn saakka.
Kesän ajaksi polkupyörien, mopojen ja moottoripyörien pysäköintiä laajennetaan Hallituskadulla Kirkkokadun ja Isonkadun väliselle osuudelle. Samalla autojen pysäköintipaikat poistetaan invapaikkaa lukuun ottamatta. Hallituskadun järjestely on voimassa 30.9.2016 asti, jonka jälkeen autopaikat palautetaan.
Uudet liikennejärjestelyt vähentävät pysäköintipaikkoja kadunvarressa. Pysäköintipaikkojen vähennykset kohdistuvat enimmäkseen alueelle, josta on lyhyt matka Kivisydämeen.