OYSille lah­joi­te­tuis­ta mu­na­so­luis­ta on syn­ty­nyt jo 25 lasta – Mu­na­so­luis­ta on lap­set­to­muus­hoi­dois­sa jopa suu­rem­pi pula kuin siit­tiöis­tä

Lahjoitetuilla sukusoluilla tehdyistä hoidoista on runsaassa kolmessa vuodessa syntynyt 80 lasta.

IVF-biologi Sanna Ylisaukko-oja uuden alkioiden kuvantamislaitteen äärellä, takana donor-hoitaja Terhi Leppänen ja vastuulääkäri Maarit Niinimäki.
IVF-biologi Sanna Ylisaukko-oja uuden alkioiden kuvantamislaitteen äärellä, takana donor-hoitaja Terhi Leppänen ja vastuulääkäri Maarit Niinimäki.
Kuva: Pekka Peura

OYS Sukusolupankin vastuulääkäri Maarit Niinimäki, IVF-biologi Sanna Ylisaukko-oja ja kätilö, donor-hoitaja Terhi Leppänen näyttävät vaaleansinistä laitetta, josta ei päällepäin heti arvaisi sen maksavan 140 000 euroa.

Olemme kierroksella OYS:in uuden sairaalan Lisääntymislääketieteen yksikön laboratoriossa, jossa potilaalta kerätyt munasolut hedelmöitetään ja kasvatetaan alkioiksi ennen kohtuun siirtämistä. Yksikkö pääsee näillä näkymin aloittamaan toimintansa uusissa tiloissa syyskuun alussa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä