Juuri nyt: Oulun kau­pun­gin­joh­ta­ja Seppo Määttä eroaa

Ruoka: Näin Oulussa saa jou­lu­pöy­tään mah­dol­li­sim­man eet­tis­tä lihaa

Koulukone: Lai­toim­me 45 Oulun koulua jär­jes­tyk­seen

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Ovatko oudot ään­te­lyt pu­hu­mi­sen vä­li­merk­ke­jä?

Ennen television yleistymistä oli radio meille suomalaisille lehdistön ohella hyvin tärkeä viihteen ja tiedon välittäjä. Silloin mainittiin usein jollakin mieshenkilöllä olevan erittäin hyvä radioääni. Naishenkilöstä puhuttaessa saatettiin sanoa hänen radioääntään kauniiksi tai jopa viehättäväksi. Valitettavasti ajat ovat muuttuneet. Äänet ovat muuttuneet. Puheet ovat suurelta osin vailla taukoa olevaa epäselvää puputusta, ja uutena ilmiönä ovat ”puheen välimerkit”.

Olen viime aikoina kiinnittänyt huomiota monen normaaliin puhumiseen sisältyvän toistuvia ynähtelyjä tai määkäisyjä. Esimerkiksi toimittajan kysyessä haastateltavalta jotakin kuuluu ensin määkäisy äää ja sitten vastaus, jälleen lauseen välissä pisteen paikalla määkäisy ja niin edelleen.

"Voisiko peruskoulutuksen ohjelmaan sisältyä puhumisen opetteleminen ja äänen kehittäminen vaikkapa laulamalla, ellei parempaa keksitä."

Kouluajoistani on jo hieman aikaa, mutta silloin välimerkkejä käytettiin vain kirjoituksessa.

Lue Digiä _0,25 € / viikko_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.